Kategorie

Lista życzeń

Brak produktów

Najczęściej kupowane

Wszystkie bestsellery

Promocje

Wszystkie promocje

Producenci

  FAQ - najczęściej zadawane pytania

  Dlaczego ekologiczne?

  Podobnie, jak ekologiczne nie znaczy wegańskie, tak nie działa to też w drugą stronę. Możemy mieć kosmetyk nietestowany i wegański, ale mimo wszystko nieekologiczny. Niestety oznacza to, że znów musimy czytać składy kosmetyków pod kątem ich ekologiczności.

  Dlaczego? Nieekologiczne składniki mogą powodować całą masę efektów ubocznych w naszym organizmie (od alergii, podrażnień, po zaburzenia hormonalne, szybsze starzenie się skóry, wysuszanie, a niektóre z nich mają nawet powiązania z nowotworami). Co więcej, w momencie zmywania ich z siebie, spłukujemy je do wody, zatruwając ją i korzystające z niej inne organizmy żywe. Stosując szkodliwe składniki szkodzimy sobie i wszystkiemu wokół. Ktoś może zaznaczyć, że przecież dany składnik na pewno był testowany i skoro jest dopuszczony to nam nie zaszkodzi. Ale czy był testowany pod kątem wcierania go w siebie dzień w dzień przez wiele lat? W ciągu roku nasza skóra może wchłonąć z kosmetyków aż 2 kg szkodliwych substancji! Czy wiadomo, jakie są tego długotrwałe efekty? Czy wiadomo, co się z kosmetykiem dzieje po zmyciu? Badania ukazują negatywne skutki wielu powszechnie stosowanych substancji: olei mineralnych, parabenów, SLS, PEG'ów, silikonów... A mimo wszystko wciąż znajdziemy je w wielu produktach, kryjących się pod różnymi nazwami. Co ciekawe, niektóre firmy posiadające w swojej ofercie produkty ekologiczne, promują je z użyciem haseł ?Bez parabenów? itp. Tym samym dając do zrozumienia, że pozostałe ich produkty zawierają toksyczne parabeny, a nie rzadko i inne niebezpieczne składniki.

  W sklepie Sweet Piggy znajdziecie jedynie ekologiczne kosmetyki, bez parabenów, parafiny i jej pochodnych, SLS, PEG'ów i silikonów. Jest dla nas bardzo ważne, by to, czym się smarujemy i myjemy, było zdrowe i dla nas i dla środowiska.

   

  Dlaczego nietestowane na zwierzętach?

  Słowo ?ekologiczny? nie zawsze oznacza ?nietestowany?. Nie każda firma, która oferuje (mniej lub bardziej) ekologiczne kosmetyki zwraca również uwagę na fakt nietestowania produktu (lub poszczególnych jego składników) na zwierzętach. Często sama takich testów nie przeprowadza, jednak wybierając i kupując poszczególne składniki, nie jest dla niej priorytetem wybieranie tych nietestowanych.

  Istnieje wiele alternatywnych metod testowania produktów, przy których nie cierpi żadna żywa istota. Jednocześnie testy te sprawiają, że nie ma zagrożenia dla ludzkiego zdrowia, gdyż nie rzadko są bardziej wiarygodne niż tradycyjne testy. Dla przykładu sztuczna ludzka skóra jest nam daleko bliższa niż organizm królika, wyniki są tym samym bardziej miarodajne.

  Fakt, że dla testowania kosmetyków w okrutnych eksperymentach wciąż giną zwierzęta, jest dla coraz większej ilości konsumentów niedopuszczalny. By mieć pewność, że dany produkt jest pod tym względem całkowicie cruelty-free (wolny od okrucieństwa) należy wypatrywać odpowiednich certyfikatów, np ?Leaping Bunny? (skaczącego króliczka), który jest przyznawany przez Humane Cosmetics Standard (HCS) lub http://www.vegansociety.com/ . Wtedy możemy mieć pewność, że ani końcowy produkt nie jest testowany ani żaden z jego składników, co więcej, że podczas produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę. W naszym sklepie Sweet Piggy wszystkie kosmetyki są nietestowane na zwierzętach (ani żaden produkt czy półprodukt). To jeden z naszych najważniejszych priorytetów.

  W Polsce najbardziej rzetelnym źródłem informacji jest lista firm, które uzyskały certyfikat OK! By go zdobyć firma musi zagwarantować, że w składzie nie ma żadnych substancji, które były testowane na zwierzętach w ciągu ostatnich 5 lat, składniki nie pochodzą z uboju zwierząt i oba wymagania zyskały gwarancję prawną. Lista jest stale aktualizowana i jest do zobaczenia tu: http://ok.3bird.net/cosmetics-pl.html

  Więcej o testach (kosmetyków i leków), aktualności w temacie, materiałów do pobrania i wiele innych, znajdziecie na stronie www.stoptestom.info.

  Zachęcamy również do podpisania petycji online, żeby nie przesuwano daty wprowadzenia zakazu testowania kosmetyków w UE: http://nocruelcosmetics.org/

  Dlaczego wegańskie?

  Wegańskie czyli pozbawione składników pochodzenia zwierzęcego. Warto poświęcić trochę czasu i przyjrzeć się kupowanym przez nas kosmetykom. Sprawdzić skład i etykiety. Większość konsumentów nie ma pojęcia, że korzysta z mydeł z udziałem tłuszczów odzwierzęcych lub szminek z fragmentami tkanki krowiego mózgu.

  W naszym sklepie nie znajdziecie podobnych kosmetyków, których składniki stanowią produkt uboczny zabijania zwierząt dzięki którym rzeźnie staja się jeszcze bardziej opłacalne. Nie chcemy przykładać się do dalszej eksploatacji zwierząt. Oferowane przez nas kosmetyki są w 100% roślinne.

  Podczas zakupów w innych sklepach warto zwracać uwagę na składy i wypatrywać tych ze znaczkiem Vegan Society. Kilka często spotykanych składników, na które dobrze zwracać uwagę to sodium tallowate (tłuszcz zwierzęcy), sierść zwierząt (np w pędzlach do makijażu), cera alba (wosk pszczeli), karmin (pozyskiwany ze zmiażdżonych owadów). Pełna lista (po angielsku) znajduje się na stronie PETY: http://www.peta.org/living/vegetarian-living/animal-ingredients-list.aspx

  Jeśli chcecie się dowiedzieć, czym jest weganizm zapraszamy na stronę Empatii: http://empatia.pl/str.php?dz=117